Home
News
Contact Us
Males
Females
Champions
For Sale
Show Results
Gallery
Links
 

Show Results

2010

 

Tramella Xamp

Working & Pastoral Breeds of Scotland - Judge Beryl Budd - 1st Limit Dog + CC

National Working - Judge John Robinson - 1st Post Grad Dog + CC

Whales Open Show - Judge Joanne Cathie - 1st Open Dog + Best in Show

---------------------------------------------

Champion Tramella Xanti

SKC - Judge Carol Sykes - 1st Limit + Bitch CC, BOB, Pastoral group 1

Leicester Champ Show - Judge Liv Evjen - 1st Special Yearling + CC + BOB

Voerde (Germany) - Judge Hans-Peter Fetten - SG1

National Working - Judge John Robinson - 1st Open + Res CC

Southern Counties - Judge Brigid Fahy-Newlands - 1st Limit + Res CC

2-Day National - Judge M van  Dorrson - 1st Special Yearling

--------------------------------------------

Champion Tramella Sierry

Three counties - Judge Ian Blackshaw - 1st Open + CC + BOB

Southern Counties - Judge Brigid Fahy-Newlands - 1st Open + CC

Manchester Championship Show - Judge Steve Cox - 1st Limit Bitch + CC

Leicester Champ Show - Judge Liv Evjen - 1st Limit Bitch

Birmingham - Judge M Purnell-Carpenter - Res CC

--------------------------------------------

Champion Tramella Orange

S.A.T.S. - Judge P Yates - Res CC

------------------------------

Tramella Angus

British Sieger - Judge Wilhelm Nordsieck - VV1

---------------------------

Tramella Bora

Whales Open Show - Judge Joanne Cathie - 1st Minor Puppy + Best Puppy Bitch

 

 

2009

**UK Top Breeders 2009 = Tramella**

**UK Top Dog 2009 = Tramella Orange**

**UK Top Puppy 2009 = Tramella Xanti**

 

Champion Tramella Orange

WKC Ch. Show - Judge Sue Binden - 1st Limit Dog + CC + Patoral Group 3

2Day National - Judge Rene Rudin - 1st Limit Dog

BGSDTC Ch. Show - Judge Paul Bradley - 1st Limit Dog + CC

NWPB Ch. Show - Judge S Mcnulty - 1st Limit Dog

Southern Counties Ch. Show - Judge D Middleton - 1st Post Grad Dog + Res CC

Scotland Ch. Show - Judge Sharon Bowen - 1st Post Grad Dog + CC

Bolton Ch. Show - Judge Bill Paterson - 1st Post Grad Dog

Wales Open Show - Judge Egidio Esposito - 1st Special Yearling dog

West Yorks Open Show - Judge Jo Cathie - 1st Special Yearling Dog + Best Dog + Best in Show

----------------------------------------------

Tramella Xamp

BGSDTC Ch. Show - Judge Paul Bradley - 1st Puppy Dog + Best Puppy Dog

Scotland Ch. Show - Judge Sharon Bowen - 1st Minor Puppy + Best Puppy Dog

Bolton Ch. Show - Judge Bill Paterson - 1st Minor Puppy + Best Puppy Dog + Best Puppy in Show

Wales Open Show - Judge Egidio Esposito - 1st Minor Puppy + Best Puppy Dog + Best Puppy in Show

West Yorks Open - Judge Jo Cathie - 1st Minor Puppy + Best Puppy Dog + Best Puppy in Show

--------------------------------------------

Champion Tramella Jenta

WKC Ch. Show - Judge Sue Binden - 1st Open Bitch + CC

Southern Counties Ch. Show - Judge D Middleton - 1st Open Bitch + CC

Scotland Ch. Show - Judge Andrew Connolly - 1st Open Bitch + res CC

Wales Open Show - Judge Egidio Esposito - 1st Open Bitch

-----------------------------------------------

Tramella Nokia

Scotland Ch. Show - Judge Andrew Connolly - 1st Post Grad Bitch

West Yorks Ch. Show - Judge Herr Bosl - 1st Limit Bitch

---------------------------------------------

Tramella Sierry

Wales Ch. Show - Judge Freddy Christensen - 1st Post Grad + Res CC

Southern Counties Ch. Show - Judge D Middleton - 1st Post Grad Bitch

Bolton Ch. Show - Judge D Jovanovic - 1st Special Yearling Bitch

------------------------------------------

Tramella Xanti

Essex Ch. Show - Judge Jean Duff - 1st Junior + Bitch CC

2Day National - Judge Luciano Musolino - 1st Puppy Bitch + Best Puppy in Show + Bitch CC + Best in Show

Wales Ch. Show - Judge Freddy Christensen - 1st Puppy Bitch + Best Puppy in Show

Southern Counties Ch. Show - Judge D Middleton - 1st Puppy Bitch + Best Puppy in Show

Scotland Ch. Show - Judge Andrew Connolly - 1st Minor Puppy + Best Puppy Bitch

Bolton Ch. Show - Judge D Jovanovic - 1st Minor Puppy + Best Puppy Bitch

Wales Open Show - Judge Egidio Esposito - 1st Minor Puppy + Best Puppy Bitch

West Yorks Open Show - Judge Jo Cathie - 1st Minor Puppy + Best Puppy Bitch

West Yorks Ch. Show - Judge Herr Bosl - 1st Puppy Bitch

 

2008

 

Tramella Orange

League Ch. Show - Judge Freddi Christensen - 1st Junior Dog

Devon Ch. Show - Judge Davy Hall - 1st Junior Dog

Kent Ch.Show - Judge J Lijffijt - 1st puppy dog + Best Puppy in Show + Res. CC

LG 07  Borgentreich (Germany) - Judge Herr Wolfgang Babilon - VV3

LG 08 Kirch-Pohl-Gons (Germany) - Judge Winfried Scheld - VV2

------------------------------------------

Tramella Jenta

Crew Ch. Show - Judge Fiona Anderson - 1st limit bitch + CC + BOB

Devon Ch. Show - Judge Steve Foran - 1st limit bitch + res. cc

League Ch. Show - Judge Herr Norda - 1st limit bitch

---------------------------------

Tramella Nokia

German Sieger - Judge Thomas Teubert - SG44

Barleben Landesgruppen Show (Germany) - Judge Thomas Teubert - SG4

LG 08 Kirch-Pohl-Gons (Germany) - Judge Uwe Sprenger - SG1

World Show (Germany) - Judge Uwe Sprenger - SG1

----------------------------------------

Tramella Sierry

LG10 Landesgruppen Maxdorf (Germany) - Judge Ansgar Kartheiser - VV1

Devon Ch. Show - Judge Steve Foran - 1st puppy bitch + Best Puppy in Show

Kent Ch. Show - Judge F. Christensen - 1st minor puppy bitch

League Spectacular Show - Judge Jens Hielsen (Sweden) - 1st puppy bitch

----------------------------------

 

2007

 

Tramella Wasco

Southern Counties Ch. Show - Judge Keith Williamson - Res cc

---------------------------------

Tramella Jenta

North Eastern Ch. Show - Judge Joe Summerhill - 1st Junior Bitch

Southern Counties Ch. Show - Judge Keith Williamson - 1st Junior Bitch

Leicester Open Show - Judge Tony Murray - 1st Junior Bitch + Best of Breed

National Working Ch. Show - Judge Carol Sykes - 1st special yearling + res. cc

Wales Ch. Show - Judge Sharon Bowen - 1st special yearling + res. cc

-----------------------------------------------

Tramella Nokia

GSD League Spectacular Show - Judge T. Teubert - 1st Minor Puppy Bitch

Leicester Open show - Judge Tony Murray - 1st Minor Puppy Bitch

Wales Championship Show - Judge Sharon Bowen - 1st puppy bitch + best puppy in show

Birmingham Open Show - Judge Heather McDonald - 1st  junior

-----------------------------------------------

Tramella Orange

Birmingham Open Show - Judge Heather McDonald - 1st minor puppy

-----------------------------------------

Tramella Natz

GSD League Spectacular Show - Judge l. Belgen - 1st Minor Puppy Dog

Leicester Open show - Judge Tony Murray - 1st Minor Puppy Dog

---------------------------------------

Tramella Makida

Manchester Ch. Show - Judge S. Hall - 1st Minor Puppy Bitch + Best Puppy

------------------------------

Tramella Queeni

Essex Ch. Show - Judge Sean Kinsella - 1st Minor Puppy Bitch

 

2006

 

Tramella Wasco

Birmingham Champ Show - Judge Morton Goldfarb - 1st Open Dog + C.C.

South of Scotland GSD Champ Show - Judge Liv Evjen - 1st Open Dog + CC

HOTV Champ Show - Judge Lothar Quoll - 1st Open Dog + Res C.C.

Norfolk Champ Show - Judge Terry Hannan - Res CC

National Working & Pastoral Ch Show - Judge Dennis Vessey - 1st Open Dog + Res CC

North Yorks & South Durham Champ Show - Judge Herr F Norgren - 1st  Open Dog

--------------------------------------------

Tramella Dennis

North Yorks & South Durham Champ Show - Judge Herr F Norgren - 1st Special Yearling Dog and Res C.C.

West Yorks open show - Judge Stuart Lang - 1st Junior Dog

Birmingham Champ Show - Judge Morton Goldfarb - 1st S/Y Dog

Norfolk Champ Show - Judge Terry Hannan - 1st S/Y Dog

----------------------------------------

Tramella Exi

North Yorks & South Durham Champ Show - Judge Dr L Soldevilla - 1st Junior Bitch

Recklinghausen SV21 - Germany - Judge Uwe Sprenger - SG2

South of Scotland GSD Champ Show - Judge Liv Evjen - 1st Special Yearling Bitch

-------------------------------------

Tramella Bobby

Crufts Championship Show - Judge Tracy Wall - 1st Special Yearling Dog

Richmond Championship Show - Judge Gary Gray - 1st Post Grad Dog

--------------------------------------------------

Tramella Hogan

W.E.L.K.S Championship Show - Judge Ian Blackshaw -1st minor puppy and Best Puppy Dog

------------------------------------------

Tramella Lucas

West yorks gsd open breed show - Judge Mrs Michelle Barker - Best Puppy Dog

------------------------------------------

Tramella Henya

Vinkovci show, Croatia - Judge Andreas Rudolph - VV1

--------------------------------------------

Tramella Gavivi

Bolton Open Show - Judge Sue Belfield - 1st minor puppy & Best Puppy Bitch

------------------------------------------

Tramella Garcia

Heads of The Valley Open show - Judge Karen Johnstone - 1st minor puppy dog

 

2005

 

Tramella Bobby

Bolton GSD Championship Show - Judge Mo lakin - 1st Minor Puppy Dog

Kent Open Show - Judge Linda Barclay - 1st Junior Dog, Best Puppy in Show

North Eastern Championship Show - 1st Puppy Dog + Best Puppy Dog

East of England Championship Show - Judge Andrew Winfrow - 1st Junior Dog

Essex Championship Show - Judge P. Van Oirschot - 1st Special Yearling Dog

-----------------------------------------------------------------------------

Tramella Azzi

Kent Open Show - Judge Eddie Stephenson - 1st Junior Bitch

Kent Open Show 2 - Judge Linda Barclay - 1st Junior Bitch

--------------------------------------------------------------

Tramella Wasco

Birmingham Open Breed Show - Judge Richard Yu ( Vom Haus Yu) - 1st Open Dog + Best Dog and Best of Breed

Heads of the Valley Open Show - 1st Limit Dog

---------------------------------------------------------------

Champion Benny von der Roten Matter

East of England Championship Show - Judge Andrew Winfrow - CC + BOB

-------------------------------------------------------------

Tramella Exi

Essex open Breed Show - Judge Neil Dodds - 1st Minor Puppy Bitch

2-day National - Judge Terry Hannan - 1st Minor Puppy Bitch

----------------------------------------------------

Tramella Dennis

Heads of the Valley Open Show - 1st Junior Dog + Best Dog

 

2004

 

Champion Benny von der Roten Matter

Two Day National Championship Show - Judge Davy Hall - CC + BOB

Border Union Championship Show - Judge Nikki Farley - CC + BOB

Iceni GSD Championship Show - Judge Joan Hall - CC

 

-------------------------------------------------

 

Champion Yera vom Fiemereck

Iceni GSD Championship Show - Judge Davy Hall - CC + BOB

BATS Championship Show - Judge Billy Thomas - CC + BOB

Sheffield GSD Championship Show - Judge Luis Soldevilla (Spain) - CC + BOB

Northhumberland and Durham GSD Championship Show  - Judge Wayne Vessey - CC + BOB

Border Union Championship Show - Judge Nikki Farley - Res c.c.

 

------------------------------------------------------

 

Champion Tramella Tanni

Manchester Championship Show - Judge Tracy Wall - CC + BOB

 

------------------------------------------------------------------

Tramella Arni

SKC Championship Show - Judge David Bowen - 1st M. Puppy + Best puppy Dog

South Western Championship Show - Judge Margaret Crispin - 1st M. Puppy

City of Birmingham Championship Show - Judge Meg Purnell - 1st M. Puppy

 

2003

 

Yera vom Fiemereck

Allertonshire Championship Show - Judge Stephen Cox - C.C. + B.O.B.

North Yorks +South Durham Championship Show - Judge John Torsvik - C.C.

 

2002 - 2001

 

Champion Max vom Schuttingerweg

The GSD League -Judge Reinhard Meyer - C.C. & B.O.B.

Windsor Championship show -Judge Gary Gray - C.C. & B.O.B.

Birmingham National Dog Show - Judge Margaret Barron - C.C. & B.O.B.

S.A.T.S. Championship Show - Judge Tracy Wall - C.C. & B.O.B. 

Derby Championship Show - Judge Malcolm Robinson - C.C.

Blackpool Championship Show - Judge Tony Stanbra - C.C.

North Eastern -Judge Bo Nyman - Res c.c.

Southern Counties - Judge Alex Downie - Res c.c.

S.K.C. Championship show - Judge Carol Sykes - Res c.c.

Clyde Valley Championship show - Judge Tony Howson - Res c.c.

Preston & Fylde Championship Show - Judge Isable Anderson - Res c.c.

S.K.C. Championship Show - Judge Dennis Bibby - Res c.c.

W. & P.B.W. Championship Show - Judge Bob Kinsey - Res c.c.

S. C. Championship Show - Judge Carol Marsden - Res c.c.

                                                                                                           

 

CHAMPION Tramella Puzzle

Blackpool Championship Show - Judge Tony Stanbra - C.C.

S.A.T.S. Championship Show - Judge Tracy Wall - C.C.

W. & P.B.W. Championship Show - Judge Bob Kinsey - C.C.

Crewe + North Staffs Championship show - Judge Frank Goldlust - Res c.c.

                                                                                                           

 

Tramella Tanni

Derby Championship Show - Judge Gerry French - C.C.

East Of England Championship Show - Judge Gary Gray - C.C.

S.C. Championship Show - Judge Carol Marsden - Res c.c.

                                                                                                        

 

Tramella Wasco

Norfolk Open Show - Judge Joan Hall - Best Dog

Essex Open Show - Judge Graham Bice - Best Puppy Dog

G.S.D. Kent Open Show - Judge David Hall - Best Puppy Dog

G.S.D. League Open Show - Judge John Thys (Deodatus) - 1st Minor Puppy Dog